The Producers Guild of America (PGA) announced today the motion picture and long-form television nominations for the 26th Annual Producers Guild Awards. The categories include: The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures; The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures; and The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television. The feature documentary film category and other television category nominations were previously announced by the PGA in late 2014.

All 2015 Producers Guild Award winners will be announced on January 24th at the Hyatt Regency Century Plaza in Los Angeles. This year, the Producers Guild will present special honors to Jon Feltheimer (Milestone Award), Mark Gordon (Norman Lear Achievement Award in Television), Gale Anne Hurd (David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures), the HBO television motion picture THE NORMAL HEART (Stanley Kramer Award), and production company Plan B Entertainment (Visionary Award).

The Producers Guild Awards Co-Chairs are Todd Black (THE PURSUIT OF HAPPYNESS, THE EQUALIZER) and Ryan Murphy ("American Horror Story,” "Glee”). Sponsors of the 2015 Producers Guild Awards include Cadillac, the Official Automotive Partner of the PGA; PRG, Production Resource Group, a PGA annual sponsor; Delta Air Lines, sponsor of the Visionary Award; and Univision Communications, Inc. sponsor of the evening’s cocktail reception.

The 2015 Producers Guild nominated films and television programs are listed below in alphabetical order by category, along with producers. The producers’ names for each nominated production are listed in alphabetical order and are not necessarily the proper order of credits.

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

American Sniper (Warner Bros. Pictures)
Producers: Bradley Cooper, p.g.a., Clint Eastwood, p.g.a., Andrew Lazar, p.g.a., Robert Lorenz, p.g.a., Peter Morgan, p.g.a.

Birdman (Fox Searchlight Pictures)
Producers: Alejandro G. Iñárritu, John Lesher, James W. Skotchdopole

Boyhood (IFC Films)
Producers: Richard Linklater, p.g.a., Cathleen Sutherland, p.g.a.

Foxcatcher (Sony Pictures Classics)
Producers: Megan Ellison, p.g.a., Jon Kilik, p.g.a., Bennett Miller, p.g.a.

Gone Girl (20th Century Fox)
Producer: Ceán Chaffin, p.g.a.

The Grand Budapest Hotel (Fox Searchlight Pictures)
Producers: Wes Anderson & Scott Rudin, Jeremy Dawson, Steven Rales

The Imitation Game (The Weinstein Company)
Producers: Nora Grossman, p.g.a., Ido Ostrowsky, p.g.a., Teddy Schwarzman, p.g.a.

Nightcrawler (Open Road Films)
Producers: Jennifer Fox, Tony Gilroy

The Theory of Everything (Focus Features)
Producers: Tim Bevan & Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten

Whiplash (Sony Pictures Classics)
Producers: Jason Blum, Helen Estabrook, David Lancaster

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

Big Hero 6 (Walt Disney Animation Studios)
Producer: Roy Conli, p.g.a.

The Book of Life (20th Century Fox)
Producers: Brad Booker, p.g.a., Guillermo del Toro, p.g.a.

The Boxtrolls (Focus Features)
Producers: David Bleiman Ichioka, p.g.a., Travis Knight, p.g.a.

How To Train Your Dragon 2 (20th Century Fox)
Producer: Bonnie Arnold, p.g.a.

The LEGO Movie (Warner Bros. Pictures)
Producer: Dan Lin, p.g.a.

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

The Green Prince (Music Box Films)
Producers: John Battsek, Simon Chinn, Nadav Schirman

Life Itself (Magnolia Pictures)
Producers: Garrett BaschSteve James, Zak Piper

Merchants of Doubt (Sony Pictures Classics)
Producers: Robert Kenner, Melissa Robledo

Particle Fever (Abramorama/BOND 360)
Producers: David E. Kaplan, Mark A. Levinson, Andrea Miller, Carla Solomon

Virunga (Netflix)
Producers: Joanna Natasegara, Orlando von Einsiedel

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series. 

American Horror Story: Freak Show (FX)
Producers: Brad Buecker, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Joseph Incaprera, Alexis Martin Woodall, Tim Minear, Ryan Murphy, Jennifer Salt, James Wong

Fargo (FX)
Producers: Adam Bernstein, John Cameron, Ethan Coen, Joel Coen, Michael Frislev, Noah Hawley, Warren Littlefield, Chad Oakes, Kim Todd

The Normal Heart (HBO)
Producers: Jason Blum, Dante Di Loreto, Scott Ferguson, Dede Gardner, Alexis Martin Woodall, Ryan Murphy, Brad Pitt, Mark Ruffalo

The Roosevelts: An Intimate History (PBS)
Producers: To Be Determined

Sherlock (PBS)
Producers: Mark Gatiss, Steven Moffat, Beryl Vertue, Sue Vertue

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

The Green Prince (Music Box Films)
Producers: John Battsek, Simon Chinn, Nadav Schirman

Life Itself (Magnolia Pictures)
Producers: Garrett BaschSteve James, Zak Piper

Merchants of Doubt (Sony Pictures Classics)
Producers: Robert Kenner, Melissa Robledo

Particle Fever (Abramorama/BOND 360)
Producers: David E. Kaplan, Mark A. Levinson, Andrea Miller, Carla Solomon

Virunga (Netflix)
Producers: Joanna Natasegara, Orlando von Einsiedel

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

Breaking Bad (AMC)
Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett

Downton Abbey (PBS)
Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame, Liz Trubridge

Game Of Thrones (HBO)
Producers: David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Chris Newman, Greg Spence, Carolyn Strauss, D.B. Weiss 

House Of Cards (Netflix)
Producers: Dana Brunetti, Joshua Donen, David Fincher, David Manson, Iain Paterson, Eric Roth, Kevin Spacey, Beau Willimon

True Detective (HBO)
Producers: Richard Brown, Carol Cuddy, Steve Golin, Woody Harrelson, Cary Joji Fukunaga, Matthew McConaughey, Nic Pizzolatto, Scott Stephens

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

The Big Bang Theory (CBS)
Producers: Faye Oshima Belyeu, Chuck Lorre, Steve Molaro, Bill Prady

Louie (FX)
Producers: Pamela Adlon, Dave Becky, M. Blair Breard, Louis C.K., Vernon Chatman, Adam Escott, Steven Wright

Modern Family (ABC)
Producers: Paul Corrigan, Megan Ganz, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Elaine Ko, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel, Sally Young, Danny Zuker

Orange Is The New Black (Netflix)
Producers: Mark A. Burley, Sara Hess, Jenji Kohan, Gary Lennon, Neri Tannenbaum, Michael Trim, Lisa I. Vinnecour

Veep (HBO)
Producers: Chris Addison, Simon Blackwell, Christopher Godsick, Armando Iannucci, Stephanie Laing, Julia Louis-Dreyfus, Frank Rich, Tony Roche

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

30 For 30 (ESPN)
Producers: Andy Billman, John Dahl, Erin Leyden, Connor Schell, Bill Simmons

American Masters (PBS)
Producers: Susan Lacy, Julie Sacks, Junko Tsunashima

Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

COSMOS: A SpaceTime Odyssey (FOX/NatGeo)
Producers: Brannon Braga, Mitchell Cannold, Jason Clark, Ann Druyan, Livia Hanich, Steve Holtzman, Seth MacFarlane 

Shark Tank (ABC)
Producers: Becky Blitz, Mark Burnett, Bill Gaudsmith, Phil Gurin, Yun Lingner, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Roush, Max Swedlow

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

The Amazing Race (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

Dancing With The Stars (ABC)
Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur

Project Runway (Lifetime)
Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Teri Weideman

Top Chef (Bravo)
Producers: Doneen Arquines, Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Hillary Olsen, Erica Ross, Tara Siener, Shealan Spencer

The Voice (NBC)
Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John De Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Audrey Morrissey, Jim Roush, Kyra Thompson, Mike Yurchuk, Amanda Zucker

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

The Colbert Report (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Tanya Michnevich Bracco, Stephen Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tom Purcell, Jon Stewart

Jimmy Kimmel Live (ABC)
Producers: David Craig, Ken Crosby, Doug DeLuca, Gary Greenberg, Erin Irwin, Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Molly McNearney, Tony Romero, Jason Schrift, Jennifer Sharron, Seth Weidner, Josh Weintraub

Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
Producers: Tim Carvell, John Oliver, Liz Stanton

Real Time With Bill Maher (HBO)
Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin, Matt Wood

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Producers: Rob Crabbe, Jamie Granet Bederman, Katie Hockmeyer, Jim Juvonen, Josh Lieb, Brian McDonald, Lorne Michaels, Gavin Purcell

The following programs were previously announced in late 2014. They were not vetted for producer eligibility this year, but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 24th:

The Award for Outstanding Sports Program:

24/7 (HBO)

Hard Knocks: Training Camp With The Atlanta Falcons (HBO)

Hard Knocks: Training Camp With The Cincinnati Bengals (HBO)

Inside: U.S. Soccer's March To Brazil (ESPN)

Real Sports With Bryant Gumbel (HBO)

The Award for Outstanding Children’s Program:

Dora The Explorer (Nickelodeon)

Sesame Street (PBS)

Teenage Mutant Ninja Turtles (Nickelodeon)

Toy Story OF TERROR! (ABC)

Wynton Marsalis: A YoungArts Masterclass (HBO)

The Award for Outstanding Digital Series:

30 For 30 Shorts (http://espn.go.com/30for30/shorts)

Comedians In Cars Getting Coffee (http://www.crackle.com/c/comedians-in-cars-getting-coffee)

COSMOS: A National Geographic Deeper Dive (https://www.youtube.com/watch?v=AkiFfAEB5M8)

Epic Rap Battles Of History (http://youtube.com/erb)

Video Game High School Season 3 (https://www.youtube.com/user/freddiew)

Special honors previously announced include:

Milestone Award

Jon Feltheimer

Norman Lear Achievement Award in Television

Mark Gordon

David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures

Gale Anne Hurd

Stanley Kramer Award

The HBO television motion picture The Normal Heart

Visionary Award

the production company Plan B Entertainment

About the Producers Guild of America (PGA)
The Producers Guild of America is the non-profit trade group that represents, protects and promotes the interests of all members of the producing team in film, television and new media. The Producers Guild has more than 6,700 members who work together to protect and improve their careers, the industry and community by providing members with employment opportunities, seeking to expand health benefits,promoting fair and impartial standards for the awarding of producing credits, as well as other education and advocacy efforts such as encouraging sustainable production practices. For more information and the latest updates, please visit Producers Guild of America websites and follow on social media: Websites: www.producersguild.org, www.pgagreen.org, www.pgadiversity.org