Sunday, December 17, 2017
  • Thursday, Jan. 5, 2017
"Westworld," "Game of Thrones," "People v. O.J. Simpson" Among TV Nominations For Producers Guild Awards
Anthony Hopkins (l) and Jeffrey Wright in a scene from "Westworld" (photo by John P. Johnson/courtesy of HBO)
  • LOS ANGELES
  • --

The Producers Guild of America (PGA) has announced the television series/specials, children’s programs, long-form television, sports programs and digital series nominations for the 28th Annual Producers Guild Awards. The categories include: The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama; The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy; The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television; Outstanding Sports Program; and Outstanding Digital Series.

Among the TV nominees are Game of Thrones, Westworld, The People v. O.J. Simpson, The Night Of, The Night Manager, Black Mirror and Sherlock.
 
All 2017 Producers Guild Award winners will be announced on Saturday, January 28, at the Beverly Hilton Hotel in Los Angeles. This year, the Producers Guild will present special honors to Tom Rothman (Milestone Award), James L. Brooks (Norman Lear Achievement Award in Television), Irwin Winkler (David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures), the feature film Loving (Stanley Kramer Award), and Megan Ellison (Visionary Award). The 2017 Producers Guild Awards co-chairs are Donald De Line and Amy Pascal. 
 
The documentary theatrical motion pictures category nominations were previously announced by the PGA in late 2016, and the theatrical motion picture and animated theatrical motion picture nominees will be announced on January 10.
 
The 2017 Producers Guild nominated television programs are listed below in alphabetical order by category, along with producers’ names. Some television series and programs are still in the process of being vetted for producer eligibility this year, and winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 28th.

The television nominees are:
 
The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:
*The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series. 
 
Black Mirror (Season 3)
This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

The Night Manager (Season 1)
Producers: Simon Cornwell, Stephen Garrett, Stephen Cornwell, Hugh Laurie, Tom Hiddleston, Susanne Bier, David Farr, John le Carré, William D. Johnson, Alexei Boltho, Rob Bullock

The Night Of
This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility
 
The People v. O.J. Simpson: American Crime Story (Season 1)
Producers: Scott Alexander, Larry Karaszewski, Ryan Murphy, Brad Falchuk, Nina Jacobson, Brad Simpson, D.V. DeVincentis, Anthony Hemingway, Alexis Martin Woodall, John Travolta, Chip Vucelich

Sherlock: The Abominable Bride
This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility
 

The Award for Outstanding Sports Program:
* The PGA does not vet the individual producers of sports programs and the winning production will be recognized at the official ceremony on January 28th.
 
E:60 (2016)

The Fight Game with Jim Lampley: A Tribute to Muhammad Ali

Hard Knocks: Training Camp with the Los Angeles Rams (Season 11)

Real Sports with Bryant Gumbel (Season 22)

VICE World of Sports (Season 1)

 
The Award for Outstanding Digital Series:
* The PGA does not vet the individual producers of digital series and the winning production will be recognized at the official ceremony on January 28th.
 
30 for 30 Shorts (Season 5)

Comedians in Cars Getting Coffee (Season 7, Season 8)

Epic Rap Battles of History (Season 5)

Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: ACADEMY (Season 1)

National Endowment for the Arts: United States of Arts

 
The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

Better Call Saul (Season 2)
Producers: Vince Gilligan, Peter Gould, Melissa Bernstein, Mark Johnson, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Robin Sweet, Diane Mercer, Bob Odenkirk 

Game of Thrones (Season 6)
Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, Bryan Cogman, Lisa McAtackney, Chris Newman, Greg Spence
 
House of Cards (Season 4)
Producers: Beau Willimon, Dana Brunetti, Michael Dobbs, Josh Donen, David Fincher, Eric Roth, Kevin Spacey, Robin Wright, John Mankiewicz, Robert Zotnowski, Jay Carson, Frank Pugliese, Boris Malden

Stranger Things (Season 1)
Producers: Matt Duffer, Ross Duffer, Shawn Levy, Dan Cohen, Iain Paterson

Westworld (Season 1)
Producers: J.J. Abrams, Jonathan Nolan, Lisa Joy, Bryan Burk, Athena Wickham, Kathy Lingg, Richard J. Lewis, Roberto Patino, Katherine Lingenfelter, Cherylanne Martin

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

Atlanta (Season 1)
Producers: Donald Glover, Dianne McGunigle, Paul Simms, Hiro Murai, Alex Orr

black-ish (Season 2)
Producers: Kenya Barris, Jonathan Groff, Anthony Anderson, Laurence Fishburne, Helen Sugland, E. Brian Dobbins, Vijal Patel, Gail Lerner, Corey Nickerson, Courtney Lilly, Lindsey Shockley, Peter Saji, Jenifer Rice-Genzuk Henry, Hale Rothstein, Michael Petok, Yvette Lee Bowser

Modern Family (Season 7)
Producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Elaine Ko, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Brad Walsh, Danny Zuker, Vali Chandrasekaran, Andy Gordon, Jon Pollack, Chuck Tatham, Chris Smirnoff, Sally Young

Silicon Valley (Season 3)
This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

Veep (Season 5)
Producers: David Mandel, Frank Rich, Julia Louis-Dreyfus, Lew Morton, Morgan Sackett, Sean Gray, Peter Huyck, Alex Gregory, Jim Margolis, Georgia Pritchett, Will Smith, Chris Addison, Rachel Axler, David Hyman, Erik Kenward, Billy Kimball, Steve Koren

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

30 for 30 (Season 7)
Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Bill Simmons, Erin Leyden, Gentry Kirby, Andrew Billman, Marquis Daisy, Deirdre Fenton

60 Minutes (Season 48, Season 49)
This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

Anthony Bourdain Parts Unknown (Season 5-8)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

Hamilton’s America
This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

Making a Murderer (Season 1)
This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

 
The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

The Amazing Race (Season 27, Season 28)
Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

American Ninja Warrior (Season 7, Season 8)
This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

Lip Sync Battle (Season 1, Season 2)
This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

Top Chef (Season 13)
Producers: Daniel Cutforth, Tom Colicchio, Casey Kriley, Padma Lakshmi, Jane Lipsitz, Doneen Arquines, Erica Ross, Patrick Schmedeman, Ellie Carbajal

The Voice (Season 9-11)
Producers: Audrey Morrissey, Jay Bienstock, Mark Burnett, John de Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Kyra Thompson, Mike Yurchuk, Amanda Zucker, Carson Daly

 
The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

Full Frontal with Samantha Bee (Season 1)
This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

Last Week Tonight with John Oliver (Season 3)
Producers: Tim Carvell, John Oliver, Liz Stanton

The Late Late Show with James Corden (Season 2)
Producers: Ben Winston, Rob Crabbe, Mike Gibbons, Amy Ozols, Sheila Rogers, Michael Kaplan, Jeff Kopp, James Longman, Josie Cliff, James Corden

Real Time with Bill Maher (Season 14)
Producers: Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wood

Saturday Night Live (Season 42)
Producers: Lorne Michaels, Steve Higgins, Erik Kenward, Lindsay Shookus, Erin Doyle, Ken Aymong
 
 
The Award for Outstanding Children’s Program:
* The PGA does not vet the individual producers of children’s programs and the winning production will be recognized at the official ceremony on January 28th.
 
Girl Meets World (Season 2, Season 3)

Octonauts (Season 4)

School of Rock (Season 1)

Sesame Street (Season 46)

SpongeBob SquarePants (Season 9)

Category: